BOŘIČI MÝTŮ – MÝTUS č. 10
Vlci jsou krvežíznivé šelmy, které, když se dostanou do výběhu např. s ovcemi, zabíjí bez milosti všechny ovce, ale sní jich jen několik.
Odpověď: Tomuhle se říká syndrom “nadměrného zabíjení, tzv. surplus killing” a netýká se jen vlků, ale je to typické chování každé šelmy v případně nadbytku kořisti, která nemá kam utéct. Je to stejné, jako když kuna nebo liška vyplení kurník a odnese si přitom jen jednu slepici. Ve volné přírodě se totiž predátor do takové situace nikdy nedostane. V případě útoku na domácí zvířata proto vlk instinktivně zabíjí i další dostupnou kořist, aby si vytvořil “zásoby”, ke kterým se bude následně vracet nebo v některých případech učí své mladé lovit. Je nutné domácí zvířata chránit kvalitním oplocením nebo pasteveckými psy.
Skupinová inteligence a chytrost při lovu
Vlci jsou velmi inteligentní. zvířata. Vlčí smečky dokáží skvěle a efektivně komunikovat. Jsou vybaveni inteligencí a schopnostmi pro lov velkých zvířat, jako jsou jeleni, bizoni, srny, divoká prasata atd. Typická tradiční představa o vlčí smečce je taková, že smečku bezvýhradně řídí alfa samec a všichni ostatní jsou mu podřízení. Ale pravda je jiná. Takzvaný vůdčí pár (někdy nazývaný rodičovský nebo „alfa“) sice určuje většinu základních rozhodnutí, kde se usídlit, jak a co lovit, kde vyhrabat noru pro mláďata atd., ale každý vlk ve smečce hraje v každodenním vlčím divadle důležitou roli. Silní starší synové mohou být skvělí lovci, kteří řídí útok proti pronásledovan. kořisti. Mohou být skvělí stratégové a obránci ve „vlčích válkách“, kdy mezi sebou bojují vlčí rodiny o luxusní loviště. Dospělé dcery mohou být skvělé „tety“ a vychovatelky při výchově malých vlčat. Nejslabší vlk ve smečce („omega vlk“) funguje jako „emocionální hromosvod“ a tlumí stres ve smečce. Rodina je pro vlky základ všeho. Pomáhá překonávat těžká období a dává radost při realizaci cíle přežít a vychovat nové generace vlků.
ŘÍJNOVÁ AKTIVITA
Vytisknete si doma obrázek vlčí masky (na obličej si jí přiděláte gumičkou nebo provázkem – poproste dospěláky o pomoc) a zahrajte si mezi dětmi nebo s dospěláky hru “Kolik je hodin pane Vlku?”. Vyberte prvního vlka a dejte mu masku na obličej, on si stoupne zády k vám a vy budete na startovní čáře asi 20 metrů od pana Vlka. Všechny hrající osoby se společně zeptají nahlas pana Vlka: “kolik je hodin pane vlku?” …. a pan Vlk odpovídá např. “je 11 hodin” … na tento pokyn udělají všichni hráči stejný počet kroků (např. 11) a hlasitě při tom odpočítávají svoje kroky. Pak se hra opakuje. Pan Vlk odpovídá až do doby, kdy se pan Vlk rozhodne odpovědět “je čas na oběd” nebo “na snídani” nebo “na večeři” a otočí se směrem k hráčům, rozběhne se za nimi a koho prvního chytí, ten je pan Vlk na další kolo.
POZOR!
Při práci s nožem nebo nůžkami se mohou přivodit zranění, když nejsme opatrní a soustředění. Proto požádejte o pomoc rodiče nebo babičku s dědou. Nůž nebo nůžky vás paradoxně mohou “pokousat” vic než vlci.
POZOR!
Vyberte pro hru široké bezpečné místo. Pan Vlk běhá s maskou na tváři je jeho vidění je omezené. Nechceme, aby narazil do stromu nebo nějakého objektu, o který by se mohl zranit.