BOŘIČI MÝTŮ – MÝTUS č. 6
Vlci žijící ve výbězích jsou následně často vypouštěni do volné přírody, kde mohou napadnout člověka, protože ztratili plachost.
Odpověď: Vypouštění zvířat chovaných v zajetí do volné přírody je porušování hned několika zákonů a proto by chovatelé toto nikdy neudělali. Zvířata jsou očipována, tudíž přestupek je dohledatelný. Zároveň je známo, že zvířata narozená v zajetí nemají všechny přirozené instinkty pro přežití ve volné přírodě a s největší pravděpodobností by zemřela hladem nebo na silnicích nebo kolejích pod koly dopravních prostředků.
VLČÍ SMYSLY – ČICH
Ze tří klíčových smyslů jsou u vlka nejlépe vyvinutý čich a sluch. Čich je vlkova největší přednost. Tvrdí se, že je asi milionkrát lepší než u člověka. Nepřítele nebo kořist cítí vlk při dobrém větru na vzdálenost až několika kilometrů. Proto je téměř nemožné zahlédnout volně žijící vlky, jelikož jsou plaší a člověku se vyhýbají. Již zdaleka nás cítí a raději se klidí z cesty. Proč? To už také víme, vlk má s člověkem jen ty nejhorší historické zkušenosti, jak si přečteme v prosinci.
ČERVNOVÁ AKTIVITA
Čichej, čichej vlku!
Budeme potřebovat:
- různé voňavé potraviny a koření
- šátek na zavázání očí
Dospěláci vám malým vlčatům připraví výběr nejrůznějších vůní. Například: citrón, čokoláda, cibule, skořice, jahoda, česnek, malina, pomeranč, klobása, vanilka …
Pak si to můžete zahrát “proti dospělákům” nebo “vlčata mezi sebou”. Zavažte si navzájem jeden druhému oči šátkem a strkejte jednotlivé potraviny pod vlčí nosíky 🙂 Počítejte si body, kdo má nejlepší vlčí čich.