Vlčí kalendář – aktivita leden 2022

Zimní video z vlčího výběhu NP Šumava na Srní

BOŘIČI MÝTŮ – MÝTUS č. 1

Když půjdu do lesa, vlci mě napadnou a sežerou.

Odpověď: Člověk byl vždy pro vlka „špatná zpráva“ a euroasijští vlci (rozuměj „ti naši“) mají z dob jejich pronásledování člověkem uloženo v genetické paměti, že je lepší se s člověkem nesetkat. Proto jsou euroasijští vlci plaší a pokud mohou, člověku se vyhýbají. V lese se bát vlků nemusíme.

VLČÍ STOPA

Jako každá psovitá šelma, nechávají vlci ve své stopě otisky silných drápů, které používají převážně při běhu (podobně jako fotbalisté špunty na svých kopačkách nebo jako sprinteři hroty na tretrách). Psovité šelmy nepoužívají drápy při útoku na kořist, proto je nemají zatahovací jako kočkovité šelmy. Vlčí stopa je oválná v porovnání se stopou psa. Typická  je pro vlky stopní dráha, kdy vlci při chůzi a poklusu tzv. „čárují“. To znamená, že kladou končetiny před sebe „do čáry“, přičemž zadními končetinami našlapují do stop, které již zanechali končetinami předními.

Poznámka: o stopní dráze a chytrosti vlků při přesunu ve sněhu si řekneme více v únoru

CHARAKTERISTIKA VLČÍ STOPY 

  • oválný, podlouhlý tvar
  • cca. 8-12 cm dlouhá
  • drápy
  • přední tlapa typicky trochu větší, mohutnější než zadní

Poznámka: o stopách šelem a zvěře se naučíme více v březnu

 

LEDNOVÁ AKTIVITA

Vytisknete si doma obrázek vlčí stopy a zkuste si udělat razítko nebo šablonu. Razítko půjde vyřezat do velké brambory nebo plátku celeru.  Přiložíme papír se stopu a špendlíkem opícháme okraje stopy do měkkého podkladu. Pak vyřežeme a nabarvíme inkoustem a už mohou vlčí stopy “utíkat”. Šablonu uděláme naopak tak, že černé tvary stopy vyřízneme nebo vystřihneme … a do otvorů můžeme nanést barvu štětcem nebo sprejem.

POZOR!

Při práci s nožem nebo nůžkami se mohou přivodit zranění, když nejsme opatrní a soustředění. Proto požádejte o pomoc rodiče nebo babičku s dědou. Nůž nebo nůžky vás paradoxně mohou “pokousat” vic než vlci.

 

foto: Roman Žaloudek

A to víte?  Že na Šumavě už žijí tři smečky divokých vlků? Ano, je tomu tak. A dokonce chodí divocí vlci v noci na návštěvy za těmi ve výběhu na Srní. Tohle je stopa divokého šumavského vlka. Bát se ho ale nemusíme, to už víme z našeho prvního zbořeného mýtu.

Sdílej QR kód pro měsíc leden (klikni na obrázek s kódem) a sdílej třeba emailem pro Tvoji potřebu (třeba si pošleš z mobilu do mailu pro zobrazení doma na desktopu nebo na jiný počítač na jiné lokalitě) … nebo třeba pošli někomu v rodině (dědeček, babička, ségra, brácha, babysitter … ) aby mohli lednovou aktivitu s dětmi dělat oni 🙂

Translate »